Womhoops Guru

Mel Greenberg covered college and professional women’s basketball for the Philadelphia Inquirer, where he worked for 40 plus years. Greenberg pioneered national coverage of the game, including the original Top 25 women's college poll. His knowledge has earned him nicknames such as "The Guru" and "The Godfather," as well as induction into the Women's Basketball Hall of Fame in 2007.

Friday, March 11, 2011

Guru Report: Complete Conference Roundup Thru Friday, March 11

(Updating Friday night - Mar. 11 With results and records updates. Also, Including Ivy League key games at bottom for tracking purposes)

By Mel Greenberg

This will be updated and re-focused as we go, Here is the Guru's work sheet tracking all the conference tournaments as the pairs are set.

S before a team with a numeral is the seed number while R is the AP ranking if a team has one. Next AP ranking numbers will be inserted after Monday's poll is released thoiugh those numbers will go into the NCAA sked. This file being updated daily for results, records of teams advancing, and new tournament pairings as they are determined.

For now, here's the schedule. TV in whatever form is also designated, when known, with each tournament. And the Guru will offer a companion post commentary as we go.

-- Mel

America East
At Chase Family Arena
West Hartford, Conn. (Univ. of Hartford)
First Round
Thursday, March 3
S9 Maine (4-24) vs. S8 Stony Brook (6-22), 6:05 p.m. -- Stony Brook wins 76-65.

Quarterfinals
Friday, March 4
S2 Boston U. (15-13) vs. S7 Vermont (5-24), 12:05 p.m. -- Boston U wins 62-38
S3 Binghamton (18-11) vs. S6 New Hampshire (9-19), 2:15 p.m.-- Binghamton wins 67-53
S1 UMBC (19-10) vs. S8 Stony Brook (7-22), 6:05 p.m. -- UMBC wins 74-65
S4 Hartford (14-15) vs. S5 Albany (16-13), 8:15 p.m. -- Hartford wins 48-43

Semifinals
Sunday, March 6
S2 Boston U (16-13) vs. S3 Binghamton (19-11), 11:04 a.m. -- Boston U wins 59-54
S1 UMBC (20-10) vs. S4 Hartford (14-15), 1:34 p.m.--Hartford wins 66-48

Championship
at Boston
Saturday, March 12
S4 Hartford (15-15) at S2 Boston U (17-13), 7 p.m.
---------------

Atlantic Coast Conference
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
First Round
Thursday, March 3
S5 Georgia Tech (21-9) vs. S12 Virginia Tech (11-18), 11 a.m., RSN-TV -- Georgia Tech wins 81-58
S8 Virginia (16-14) vs. S9 Wake Forest (14-16), 3 p.m., RSN-TV -- Wake Forest wins 74-68
S7 Boston College (18-11) vs. S-10 N.C. State (13-16), 6 p.m. -- N.C. State wins 71-70
S6-R19 North Carolina (22-7, 8-6) vs. S11 Clemson (10-19), 8 p.m. -- North Carolina wins 78-64

Quarterfinals
Friday, March 4
S4 R13 Maryland (23-6) vs. S5 Georgia Tech (22-9), 11 a.m., RSN-TV -- Georgia Tech wins 70-64
S1 R8 Duke (26-3) vs. S9 Wake Forest(15-16), 3 p.m., RSN-TV -- Duke wins 79-50
S2 R10 Miami (26-3) vs. S10 N.C. State (14-16), 6 p.m. -- Miami wins 93-85
S3 R14 Florida State (23-6) vs. S6 R19 North Carolina (23-7), 8 p.m. -- North Carolina wins 78-65

Semifinals
Saturday, March 5
S5 Georgia Tech (23-9) vs. S1 R8 Duke (27-3), 1 p.m. FOXNET-TV. -- Duke wins 74-66
S2 R10 Miami (27-3) vs. S6 R19 North Carolina (24-7) -- North Carolina wins 83-57

Championship
Sunday, March 6
S1 R8 Duke (28-3) vs. S6 R19 North Carolina (25-7) -- S1 R8 Duke (29-3) wins 81-66

----------
Atlantic Sun Conference
At University Center (Mercer)
Macon, Ga.

Quarterfinals
Wednesday, March 2
S1 ETSU (18-11) vs. S8 Lipscomb (9-20), 12 p.m. -- ETSU wins 83-75
S7 Kennesaw St. (9-19) vs. S2 Stetson (17-12), 6:30 p.m. -- Stetson wins 65-47
Thursday, March 3
S5 Jacksonville (13-16) vs. S4 North Florida (13-16), 12 p.m. -- Jacksonville wins 56-52
S6 Belmont (10-19) vs. S3 Campbell (13-16), 6:30 p.m. -- Belmont wins 43-42

Semifinals
Friday, March 4
S1 ETSU (19-11) vs. S5 Jacksonville (14-16), 12 p.m. -- Jacksonville wins 61-59
S2 Stetson (18-12) vs. S6 Belmont (11-19) -- Stetson wins 48-46

Saturday, March 5
Championship
S5 Jacksonville (15-16) vs. S2 Stetson (19-12), 12 p.m.-- S2 Stetson (20-12) wins
----------------

Atlantic 10 Conference
At The Tsongas Center
Lowell, Mass.
First Round
Friday, March 4
S8 St. Joseph’s (18-10) vs. S9 La Salle (10-19), 12 p.m. -- St. Joseph's wins 79-55
S5 Charlotte (21-8) vs. S12 Massachusetts (7-22), 2:30 p.m. -- Charlotte wins 77-66
S7 St. Bonaventure (19-10) vs. S10 Fordham (12-18), 5 p.m. -- St. Bonaventure wins 48-41
S6 Dayton (18-10) vs. S11 George Washington (8-20), 7:30 p.m. -- Dayton wins 61-58

Quarterfinals
Saturday, March 5
S1 R6 Xavier (25-2) vs. S8 St. Joseph's (19-10), 12 p.m. -- Xavier wins 71-55
S4 Richmond (18-10) vs. S5 Charlotte (22-8), 2:30 p.m. -- Charlotte wins 77-66
S2 Temple (22-7) vs. S7 St. Bonaventure (20-10), 5 p.m.-- Temple wins 75-56
S3 Duquesne (22-7) vs. S6 Dayton 19-10), 7:30 p.m. -- Dayton wins 61-58

Semifinals
Sunday, March 6
S1R6-Xavier (26-2) vs. S5 Charlotte (23-8), 12 p.m. -- Xavier wins 69-53
S2-Temple (23-7) vs. S6 Dayton (20-10), 2:30 p.m. -- Dayton wins 75-67

Championship
Monday, March 7
S1 R5 Xavier (27-2) vs. S6 Dayton (21-10), 5 p.m. -- S1 R5 Xavier (28-2) wins 67-60.
----------------

Big Sky Conference
At The Stott Center
Portland, Ore.
First Round
Thursday, March 10

S3 Montana State (17-13) vs. S6 Eastern Washington (12-17), 9 p.m. -- Eastern Washington wins 77-68
S4 Montana (17-13) vs. S5 Idaho State (18-11), 11:15 p.m. -- Montana wins 66-53

Semifinals
Friday, March 11
S2 Northern Colorado (17-12) vs. S4 Montana (18-13), 7:30 p.m. -- Montana wins 55-46
S1 Portland State (19-10) vs. S6 Eastern Washington (13-17), 10 p.m.-- Portland State wins 73-62

Championship
Saturday, March 12
S4 Montana (19-13) vs. S1 Portland State (20-10), 4 p.m.

-----
Big South Conference
At Millis Center
High Point, N.C.
(All games on Big South network)
Quarterfinals
Friday, March 11
S1 Liberty (20-9) vs. S8 Coastal Carolina (10-18), Noon -- Liberty wins 51-44
S4 High Point (15-14) vs. S5 Charleston Southern (14-15), 2 p.m. -- High Point wins 77-49
S2 Radford (14-15) vs. S7 Winthrop (12-17) , 5:30 p.m. -- Winthrop wins 59-38
S3 Gardner-Webb (20-10) vs. S6 UNC Asheville (12-17), 7:30 p.m.-- Gardner-Webb wins 69-58

Semifinals
Saturday, March 12
S1 Liberty (21-9) vs. S4 High Point (16-14), 4 p.m.
S7 Winthrop (13-17) vs. S3 Gardner-Webb (21-10), 6 p.m.

Championship
Sunday, March 13
S1 Liberty (21-9)-S4 High Point (16-14) winner vs. S7 Winthrop (13-17) - S3 Gardner-Webb (21-10), 4 p.m.
----

Big Ten Conference
At Conseco Fieldhouse
Indianapolis
(All games thru semifinals – B10-TV)
First Round
Thursday, March 3
S7 Purdue (19-10) vs. S10 Indiana (9-19), 2 p.m. -- Purdue wins 66-62
S6 Wisconsin (15-13) vs. S11 Illinois (7-22), 4:30 p.m. -- Illinois wins 63-56
S8 Northwestern (17-12) vs. S. 9 Minnesota (12-17), 7 p.m. -- Northwestern wins 53-44

Quarterfinals
Friday, March 4
S2 Penn State (22-8) vs. S7 Purdue (20-10), 11:30 a.m. -- Penn State wins 73-61
S3 Michigan (17-11) vs. S11 Illinois (8-22), 2 p.m. -- Illinois wins 55-47
S1-R11 Michigan State (25-4) vs. S8 Northwestern (17-12), 6 p.m. -- Michigan State wins 56-25
S4-R24 Iowa (22-7) vs. S5 Ohio State (19-9), 8:30 p.m. -- Ohio State wins71-61

Semifinals
Saturday, March 5
S2 Penn State (23-8) vs. S11 Illinois (9-22), 5 p.m. -- Penn State wins 79 - 64
S1 R11 Michigan State (26-4) vs. S5 Ohio State (20-9), 7:30 p.m. -- Ohio State wins 72-57

Championship
Sunday, March 6
S2 Penn State (24-8) vs. S5 Ohio State (21-9), 3:30 p.m. ESPN2-TV. -- S5 Ohio State (22-9) wins 84-70
-----

Big East Conference
At XL Center
(BigEast-TV stream first two rounds
ESPNU Quarterfinals and Semifinals
ESPN championship)
Hartford, Conn.
First Round
Friday, March 4
S12 Pittsburgh (13-16) vs. S13 South Florida (12-18), 12 p.m. -- Pittsburgh wins 63-60
S9 Syracuse (21-8) vs. S16 Seton Hall (8-21), 2 p.m. -- Syracuse wins 74-44
S10 West Virginia (22-8) vs. S15 Cincinnati (9-19), 6 p.m. -- West Virginia wins 66-41
S11 Providence (13-15) vs. S14 Villanova (11-18), 8 p.m. -- Villanova wins 52-50

Second Round
Saturday, March 5
S8R17 Georgetown (21-9) vs. S9 Syracuse (22-8), 12 p.m. -- Georgetown wins 61-60
S5R20 Marquette (22-7) vs S12 Pittsburgh (14-16), 2 p.m. -- Marquette wins 65-61
S7 St. John's (20-9) vs. S10 West Virginia (22-8), 6 p.m. -- St. John's wins 59-51
S6 Louisville (19-11) vs. S14 Villanova (12-18), 8 p.m. -- Louisville wins 69-47

Quarterfinals
Sunday, March 6
S4 Rutgers (18-11) vs. S5 R20-Marquette (23-7), 12 p.m. -- Rutgers wins 68-62
S1R1 Connecticut (29-1) vs. S8 R17 Georgetown (22-9), 2 p.m. -- Connecticut wins 59-43
S2R12 DePaul (26-5) vs. S7-St. John's (21, 6 p.m. -- DePaul wins 66-54
S3R7 Notre Dame (24-6) vs. S6 Louisville (20-11), 8 p.m. -- Notre Dame wins 63-53

Semifinals
Monday, March 6
S4 Rutgers (19-11) vs. S1 R1 Connecticut (30-1), 6 p.m. -- Connecticut wins 75-51
S2 R12 DePaul (27-5) vs. S3 R7 Notre Dame (25-6), 8 p.m. -- Notre Dame wins71-67

Championship
Tuesday, March 7
S1 R1 Connecticut (31-1) vs. S3 R10 Notre Dame (26-6), 7 p.m. ESPN-TV. -- S1R1 Connecticut (32-1) wins 73-64

--------
Big 12 Conference
At Municipal Auditorium
Kansas City, Mo.
(Big 12 streaming first round. Fox Sports Net rest of tournament)
First Round
Tuesday, March 8
S8 Kansas (19-11) vs. S9 Colorado (15-14), Noon -- Kansas wins 71-45
S5 Iowa State (21-9) vs. S12 Nebraska (13-17), 2:30 p.m. -- Iowa State wins 69-61
S7 Texas (18-12) vs. S10 Missouri (13-17), 6 p.m. -- Texas wins 79-66
S6 Texas Tech (21-9) vs. S11 Oklahoma State (16-13), 8:30 p.m. -- Texas Tech wins 75-52

Quarterfinals
Wednesday, March 9
S1 R3 Baylor (28-2) vs. S8 Kansas (20-11), Noon -- Baylor wins 86-51
S4 Kansas State (20-9) vs. S5 Iowa State (22-9), 2:30 p.m. -- Kansas State wins 56-53
S2 R8 Texas A&M (25-4) vs. S7 Texas (19-12), 6 p.m. -- Texas A&M wins 77-50
S3 R21 Oklahoma (20-10) vs. S6 Texas Tech (22-9), 8:30 p.m. -- Oklahoma wins 71-69

Semifinals
Friday, March 11
S1 R3 Baylor (29-2) vs. S4 Kansas State (21-9), 1 p.m. -- Baylor wins 86-53
S2 R8 Texas A&M (26-4) vs. S3 R21 Oklahoma (21-10), 3:30 p.m. -- Texas A&M wins 81-68

Championship
Saturday, March 12
S1 R3 Baylor (30-2) vs. S2 R8 Texas A&M (27-4), Noon.
----
Big West Conference
First Round
Tuesday, March 8
S8 Cal State Fullerton (9-20) at S1 Cal Poly (16-11), 10 p.m. -- Cal Poly wins 73-70
S7 Pacific (8-21) at S2 UC Santa Barbara (19-10), 10 p.m. -- Pacific wins 49-45
S5 UC Irvine (15-14) at S4 UC Davis (21-8), 10 p.m. -- UC Davis wins 72-45
S6 Long Beach State (8-22) at S3 UC Riverside (18-11), 10 p.m. -- UC Riverside wins 83-65

At The Honda Center
Anaheim, Calif.
Semifinals
Friday, March 11
S1 Cal Poly (17-11) vs. S7 Pacific (9-21), 3 p.m. -- Cal Poly wns 70-55
S4 UC Davis (22-8) vs. S3 UC Riverside (19-11), 5:15 p.m. -- UC Davis wins 44-39

Championship
Saturday, March 12
S1 Cal Poly (18-11) vs. S4 UC Davis (23-8), 4 p.m. Prime Ticket
--------
Colonial Athletic Association
At Show Place Arena
Upper Marlboro, Md.
(CAASports Streams through quarterfinals
Comcast Network will air semifinals)

First Round
Thursday, March 10
S8 George Mason (13-16) vs. S9 Georgia State (11-18), 12 p.m. -- Georgia State wins 68-64
S5 Hofstra (18-11) vs. S12 William & Mary (3-25), 2:30 p.m. --- Hofstra wins 89-67
S7 Delaware (17-12) vs. S10 Northeastern (8-21), 5 p.m. -- Delaware wins 74-66
S6 Drexel (18-11) vs. S11 Towson (9-20), 7:30 p.m. -- Drexel wins 52-46

Quarterfinals
Friday, March 11
S1 James Madison (23-7) vs. S9 Georgia State (12-18), 12 p.m. -- James Madison wins 70-51
S4 Virginia Commonwealth (18-10) vs. S5 Hofstra (19-11), 2:30 p.m. -- Virginia Commonwealth wins 87-76
S2 Old Dominion (20-9) vs. S7 Delaware (18-12), 5 p.m. -- Delaware wins 72-55
S3-UNC Wilmington (22-7) vs. S6 Drexel (19-11), 7:30 p.m. -- UNC Wilmington wins 63-51

Semifinals
Saturday, March 12
S1 James Madison (24-7) vs. S4 Virginia Commonwealth (19-10), 12 p.m.
S7 Delaware (19-12) vs. S3-UNC Wilmington (23-7), 2:30 p.m.

Championship
Sunday, March 13
S1 James Madison (24-7)-S4 Virginia Commonwealth (19-10) winner vs. S7 Delaware (19-11)-S3 UNC Wilmington (23-7) winner, 1 p.m.
------------
Conference USA
at El Paso, Texas
First Round
At Memorial Gym
First Round
Wednesday, March 9
S7 UAB (15-14) vs. S10 Marshall (9-20), 2 p.m. -- UAB wins 56-45
S6 Memphis (19-11) vs. S11 Southern Miss. (10-19), 4:30 p.m. -- Memphis wins 71-63
S5 East Carolina (15-14) vs. S12 Tulsa (5-19), 7 p.m. -- East Carolina wins 71-62
S8 SMU (14-15) vs. S9 UTEP (15-13), 9:30 p.m. -- UTEP wins 75-57

Quarterfinals
At Memorial Gym
Thursday, March 10
S2 UCF (19-10) vs. S7 UAB (16-14), 2 p.m. -- UCF wins 51-47
S3 Rice (18-12) vs. S6 Memphis (20-11), 4:30 p.m. -- Memphis wins 63-52
S4 Tulane (20-9) vs. S5 East Carolina (16-14), 7 p.m. -- Tulane wins 83-72
S1 R22 Houston (25-4) vs. S9 UTEP (15-13), 9:30 p.m. -- Houston wins 68-64

Semifinals
At The Don Haskins Center
Friday March 11
S2 UCF (20-10) vs. S6 Memphis (21-11), 11 a.m. CBS Sports. -- UCF wins 81-63
S4 Tulane (21-9) vs. S1R22 Houston (26-4), 1:30 p.m. CBS Sports -- Tulane wins 70-60

Championship
At The Don Haskins Center
Saturday, March 12
S2 UCF (21-10) vs. S4 Tulane (22-9), 8 p.m. CBS Sports

------
Horizon League
First Round
Monday, March 7
S10 Valparaiso (7-23) at S7 Detroit (12-17), 7 p.m. -- Detroit wins 57-50
S9 Youngstown State (6-23) at S8 Loyola, Chicago (11-18), 8 p.m.-- Loyola, Chicago wins 49-47

Quarterfinals
Wednesday, March 9
S5 Wisconsin Milwaukee (12-17) at S4 Wright St. (18-11), 7 p.m. -- Wright State wins 63-58
S6 Ill.-Chicago (14-15) at S3 Cleveland St. (19-10), 7 p.m. --- Cleveland State wins 61-58
S7 Detroit (13-17) at S2 Butler (18-12), 7 p.m. --- Butler wins 64-38
S8 Loyola, Chicago (12-18) at S1 R13 Wisconsin-Green Bay (29-1), 8 p.m. --- Wisconsin-Green Bay wins 89-41

Semifinals
Friday, March 11
at Green Bay, Wisconsin
S1 R13 Wisconsin-Green Bay (30-1) vs. S4 Wright State (19-11), --- Wis.-Green Bay wins 95-65
S2 Cleveland State (20-10) vs. S2 Butler (19-12), TBA -- Butler wins 68-54

Championship
Sunday, March 13
S1 R13 Wis.-Green Bay (31-1) vs. S2 Butler (20-12),, 1 p.m.
----------

Metro Atlantic Athletic Conference
At Webster Bank Arena at Harbor Yard
Bridgeport, Conn.
(Video Stream at MAACSports.Com Thru Quarterfinals)
First Round
Thursday, March 3
S7 Canisius (10-19) vs. S10 Niagara (1-28), 12 p.m. -- Canisius wins 63-52
S8 St. Peter’s (5-24) vs. S9 Rider (5-24), 2 p.m. -- St.Peter's wins 57-47

Quarterfinals
Friday, March 4
S2 Loyola, Md. (18-11) vs. S7 Canisius (11-19), 9:30 a.m. -- Loyola, Md. wins 68-53
S3 Manhattan (21-8) vs. S6 Iona (11-19), 11:30 a.m. -- Manhattan wins 59-47
S1R? Marist (27-2) vs. S8 St. Peter’s (6-24), 1:30 p.m. -- Marist wins 61-33
S4 Siena (13-15) vs. S5 Fairfield (17-12), 3:30 p.m. -- Siena wins 36-33

Semifinals
Saturday, March 5
S2 Loyola, Md. (19-11) vs. S3 Manhattan (22-8), 9:30 a.m. MSG-TV -- Loyola wins 50-47
S1 R21 Marist (28-2) vs. S4 Siena (14-15), 11:30 a.m., MSG-TV. -- Marist wins 60-45

Championship
Monday, March7
S2 Loyola, Md. (20-11) vs. S1 R21 Marist (29-2), 1 p.m. ESPNU-TV. -- S1 R19 Marist (30-2) wins 63-45
-------

Mid-American Conference
First Round
Saturday, March 5
S9 Western Michigan (9-20) at S8 Akron (13-15), 2 p.m. -- Akron wins 76-65
S12 Miami-Ohio (11-18) at. S5 Eastern Michigan (19-11), 4:30 p.m. -- E. Mich wins 82-74
S11 Ball St. (9-20) at S6 Buffalo (15-14), 7 p.m. -- Buffalo wins 82-73
Sunday, March 6
S10 Ohio U. (8-21) at S7 Northern Illinois (13-16), 7 p.m. -- Ohio wins 72-56

At Quicken Loans Arena
Cleveland
Quarterfinals
Wednesday, March 8
S2 Bowling Green (25-4) vs. S10 Ohio U. (9-21), Noon -- Bowling Green wins 65-57
S3 Central Michigan (19-9) vs. S6 Buffalo (16-14), 2:30 p.m. -- Central Michigan wins 90-69
S1 Toledo (22-7) vs. S8 Akron (14-15), 5 p.m. -- Toledo wins 73-65
S4 Kent St. (20-8) vs. S5 Eastern Michigan (20-11), 7:30 p.m. -- Eastern Michigan wins 69-65

Semifinals
Friday, March 11
S2 Bowling Green (26-4) vs. S3 Central Michigan (20-9), 12 p.m. -- Bowling Green wins 80-72
S1 Toledo (23-7) vs. S5 Eastern Michigan (21-11), 2:30 p.m. -- Eastern Michigan wins 61-51

Championship
Saturday, March 12
S2 Bowling Green (27-4) vs. S5 Eastern Michigan (22-11), 1 p.m. (SportsTime Ohio)
-----

Mid-Eastern Athletic Conference
At Joel Coliseum
Winston-Salem, N.C.
Tuesday, March 8
S7 Md.-Eastern Shore (11-18) S10 Delaware State (9-19), 11 a.m. -- Md.-Eastern Shore wins 52-44
s 8 South Carolina State (11-16) vs. S9 Bethune-Cookman (13-15), 1:30 p.m. -- South Carolina State wins 62-52
S6 Howard (13-17) vs. S11 Norfolk State (9-18), 4 p.m. -- Howard wins 68-56

Quarterfinals
Wednesday, March 9
S2 Morgan State (16-13) vs. S7 Maryland-Eastern Shore (12-18), 10 a.m. -- Morgan State wins 43-39
S1 Hampton (22-6) vs. S8 South Carolina State (12-16), 12:30 p.m. -- Hampton wins 78-55
Thursday, March 10
S3 N. Carolina A&T (15-13) vs. S6 Howard (14-17), Noon -- Howard wins 82-72
S4 Florida A&M (15-14) vs. S5 Coppin State (12-16), 2:30 p.m. -- Coppin State wins 76-47

Semifinals
Friday, March 11
S1 Hampton (23-6) vs. S5 Coppin State (13-16), Noon. -- Hampton wins 70-46
S2-Morgan State (17-13) vs. S6 Howard (15-17), 2:30 p.m. -- Howard wins 55-51

Championship
Saturday, March 12
S1 Hampton (24-6) vs. S6 Howard (16-17), 5 p.m.
-----

Missouri Valley Conference
At The Family Arena
St. Charles, Mo.
First Round
Thursday, March 10
S8 Bradley (14-15) vs. S9 Evansville (8-21), 6:05 p.m. -- Bradley wins 64-47
S7 Indiana State (14-15) vs. S10 Southern Illinois (2-27), 9:35 p.m. -- Indiana State wins 83-68

Quarterfinals
Friday, March 11
S1 Northern Iowa (24-5) vs. S8 Bradley (15-15), 1:05 p.m. -- Northern Iowa wins 87-57
S4 Creighton (18-11) vs. S5 Wichita State (16-13), 3:35 p.m. -- Wichita State wins 58-52
S2 Illinois State (20-9) vs. S7 Indiana State (15-15), 7:05 p.m. -- Indiana State wins 80-51
S3 Missouri State (21-9) vs. S6 Drake (15-14), 9:35 p.m.-- Missouri State wins 86-77

Semifinals
Saturday, March 12
S1-Northern Iowa (25-5) vs. S5 Wichita State (17-13), 2:35 p.m.
S7 Indiana State (16-15) vs. S3 Missouri State (22-9), 5:05 p.m.

Championship
Sunday, March 13
S1-Northern Iowa (25-5)-S5 Wichita St. (17-13) winner vs. S7-Indiana St. (16-15)-S3 Missouri State (22-9) winner, 3:05 p.m.
-----

Mountain West Conference

At The Thomas & Mack Center
Las Vegas
First Round
Tuesday, March 8
S4 Colorado State (14-15) vs. S9 Air Force (8-21), 5 p.m. -- Air Force wins 66-63
S 5 Utah (14-16) vs. S8 UNLV (11-19), 7:30 p.m. -- Utah wins 55-44
S6 San Diego State (12-16) vs. S7 New Mexico (11-17), 10 p.m. -- New Mexico wins 65-57

Second Round
Wednesday, March 9
S9 Air Force (9-21) vs. S5 Utah (15-16), 7:30 p.m. -- Utah wins 70-55
3 Wyoming (22-7) vs. S7-New Mexico (12-17), 10 p.m. -- New Mexico wins 67-61

Semifinals
Friday, March 11
S1 BYU (23-7) vs. S5 Utah (16-16), 3 p.m. -- Utah wins 50-49
S2 TCU (21-9) vs. S7 New Mexico (13-17), 5:30 p.m. -- TCU wins 61-40

Championship
Saturday, March 12
S5 Utah (17-16) winner vs. S2 TCU (22-9), 4 p.m.
-----
Northeast Conference
Quarterfinals
Saturday, March 5
S8 Fairleigh Dickinson (14-15) at S1 St. Francis, Pa. (19-11), 2 p.m. -- SF Pa 72-59
S5 Long Island U. (19-10) at S4 Robert Morris (15-13), 4 p.m. -- Robt Morris 78-72
S7 Quinnipiac (14-15) at S2 Monmouth, N.J. (21-8), 3 p.m. -- Monmouth wins 55-36
S6 Central Connecticut (18-10) at S3 Sacred Heart (18-11), 3 p.m. -- CCSU wins 54-49

Semifinals
Tuesday, March 8
S6 Central Connecticut (19-10) at S1 St. Francis,Pa. (20-11), 7 p.m. -- St. Francis, Pa. wins 68-65
S4 Robert Morris (16-13) at S2 Monmouth, N.J. (22-8), 7 p.m. -- Monmouth, N.J. wins 65-62

Championship
Loretto, Pa.
Sunday, March 13
S2 Monmouth, N.J. (23-8) at. S1 St. Francis, Pa. (21-11), 3 p.m. ESPNU
--------

Ohio Valley Conference
At Municipal Auditorium
Nashville, Tenn.
(First two rounds on OVCSports.TV)
First Round
Wednesday, March 2
S5 Austin Peay (13-17) vs. S8 Murray State (9-20), 1 p.m. Austin Pay wins 71-64
S6 Jacksonville State (9-20) vs. S7 Tennessee St. (9-20), 3 p.m. Jacksonville St. wins 57-55

Quarterfinals
Thursday, March 3
S4 Eastern Illinois (18-11) vs. S5 Austin Peay (14-17), 1 p.m. -- Austin Peay wins 78-72
S3 Morehead State (20-9) vs. S6 Jacksonville St. (10-20), 3 p.m. -- Morehead St. wins 82-67

Semifinals
Friday, March 4
S1 Tennessee Tech (22-6) vs. S5 Austin Peay (15-17), 1 p.m. ESPN3 -- Tennessee Tech wins 65-56
S2 UT Martin (19-10) vs. S3 Morehead State (21-9), 3 p.m., ESPN3 -- UT Martin wins 79-69

Championship
Saturday, March 5
S1 Tennessee Tech (23-6) vs. S2 UT Martin (20-10) -- S2 UT Martin (21-10) wins 82-76
-----

Pacific 10
At Galen Center
Los Angeles
First Round
Wednesday, March 9
S5 Southern Cal (18-11) vs. S8 Washington State (8-22), 8 p.m. -- Southern Cal wins 78-66
S4 Arizona (19-10) vs. S9 Oregon (13-16), 5:15 p.m. --- Arizona wins 90-89
S3 Arizona State (19-9) vs. S10 Oregon State (9-20), 3 p.m. --- Arizona State wins 50-44
S6 California (15-14) vs. S7 Washington (11-16), 6 p.m. -- California wins 58-48

At Galen Center
Quarterfinals
Thursday, March 10
S5 Southern Cal (19-11) vs. S4 Arizona (20-10), 8:15 p.m. -- Arizona wins 72-61
S3 Arizona State (20-9) vs. S6 California (16-14), 6 p.m. -- California wins 48-43

At Staples Center
Los Angeles
Semifinals
Friday, March 11
S1 R2 Stanford (27-2) vs. S4 Arizona (21-10), 3 p.m. Fox Sports Net -- Stanford wins 100-71
S2 R7 UCLA (26-3) vs. S6 California (17-14), 5:30 p.m. Fox Sports Net --UCLA wins 63-50

Championship
Saturday, March 12
S1 R2 Stanford (28-2) vs. S2 R7 UCLA (27-3)- S6 California (17-14), 2:30 p.m. Fox Sports Net
----
Patriot League
(Games through semifinals streamed at website)
Quarterfinals
Saturday, March 5
S6 Holy Cross (10-19) at S3 American U. (20-8), 2 p.m. -- American wins 72-44
S8 Colgate (7-21) at S1 Navy (17-11), 7 p.m. -- Navy wins 55-36
S7 Lafayette (11-18) at S2 Lehigh (20-9), 7 p.m. -- Lehigh wins 82-58
S5 Army (13-15) at S4 Bucknell (10-16), 7 p.m. -- Bucknell wins 54-40

Semifinals
Wednesday, March 9
S4 Bucknell (11-16) at S1 Navy (18-11), 7 p.m. -- Navy wins 55-41
S3 American (21-8) at S2 Lehigh (21-9), 7 p.m. -- American wins 68-64, ovt.

Championship
Annapolis, Md.
Saturday, March 12
S3 American (22-8) at S1 Navy (19-11), 6 p.m. CBSC-TV
----------

Southeastern Conference
At Bridgestone Arena
Nashville, Tenn.
(All Games On Fox Sports Net thru Quarterfinals)
First Round
Thursday, March 3
S8 Florida (17-13) vs. S9 Arkansas (18-10), 1 p.m. -- Florida wins 68-59
S10 Alabama (16-13) vs. S7 LSU (18-12), 3:30 p.m. -- LSU wins 60-36
S5 South Carolina (16-13) vs. S12 Mississippi (10-18), 7:30 p.m. -- South Carolina wins 62-50
S9 Auburn (15-14) vs. S11 Mississippi State (12-16), 10 p.m. -- Mississippi State wins 49-47

Quarterfinals
Friday, March 4
S1 R4 Tennessee (28-2) vs. S8 Florida (18-13), 1 p.m. -- Tennessee wins 92-75
S2 R16 Kentucky (22-7) vs. S7 LSU (19-12), 3:30 p.m. -- Kentucky wins 60-58
S4 Georgia (20-9) vs. S5 South Carolina (17-13), 7:30 p.m. -- Georgia wins 66-34
S3 Vanderbilt (19-10) vs. SS9-Mississippi State (13-16), 10 p.m. -- Vanderbilt wins 69-55

Semifinals
Saturday, March 5
S1 R4 Tennessee (29-2) vs. S4 Georgia (21-9), 4 p.m. ESPNU-TV -- Tennessee wins 82-58
S2 R16 -Kentucky (23-7) vs. S3 Vanderbilt (20-10), 6:30 p.m., ESPNU-TV. -- Kentucky wins 69-56

Sunday, March 6
S1 R4 Tennessee (30-2) vs. S2 R16 -Kentucky (24-7), 5:30 p.m., ESPN2-TV S1 R4 -- Tennessee (31-2) wins
--------

Southern Conference
At McKenzie Arena
Chattanooga, Tenn.
First Round
Thursday, March 3
S7 Georgia Southern (12-17) vs. S10 W. Carolina (8-21), 1 p.m. -- Western Carolina wins 48-42
S8 Davidson (13-16) vs. S9 Coll. Of Charleston (10-19), 3:30 p.m. -- Davidson wins 69-53
S6 UNC Greensboro (13-15) vs. S11-Wofford (7-21), 6 p.m. -- Wofford wins 69-64

Quarterfinals
Friday, March 4
S2 Samford (22-7) vs. S10-Western Carolina (9-21), 9 a.m. -- Samford wins 57-48
S1 Appalachian St. (23-5) vs. S8 Davidson (14-16), 11:30 a.m. -- Appalachian State wins 73-63
Saturday, March 5
S4 Elon (18-11) vs. S5 Furman (14-15), 9 a.m. -- Elon wins 69-62
S3 Chattanooga (16-13) vs. S11 Wofford (8-21), 11:30 a.m. -- Chattanooga wins 68-58

Semifinals
Sunday, March 6
S1 Appalachian State (24-5) vs. S4 Elon (19-11), 12 p.m. -- Appalachian State wins 72-48
S2 Samford (23-7) vs. S3 Chattanooga (17-13), 2:30 p.m. -- Samford wins 68-66, ovt.

Championship
Monday, March 7
S1 Appalachian State (25-5) vs. S2 Samford (24-7) -- S2 Samford (25-7) wins 57-54.
---------------

Southland Conference
At The Leonard E. Merrell Center
Katy, Texas
Quarterfinals
Tuesday, March 8
S2 Lamar (24-6) vs. S7 Northwestern State (14-15), 1 p.m. -- Lamar wins 81-77
S3 Central Arkansas (19-10) vs. S6 Stephen F. Austin (12-17), 3:30 p.m. -- Central Arkansas wins 64-58
S1 McNeese State (23-6) vs. S8 Southeastern Louisiana (13-15), 7 p.m. -- McNeese State wins 65-55
S4 Texas-San Antonio (15-14) vs, S5 Sam Houston State (17-13), 9:30 p.m. -- Texas-San Antonio wins 63-56

Semifinals
Thursday, March 10
S2 Lamar (25-6) vs. S3 Central Arkansas (20-10), 1 p.m. -- Central Arkansas wins 68-60
S1 McNeese State (24-6) vs. S4-Texas-San Antonio (16-14), 3:30 p.m. -- McNeese State wins 66-50

Championship
Friday, March 11
S3 Central Arkansas (21-10) vs. S1-McNeese State (25-6), 8 p.m. -- S1 McNeese State (26-6) wins 71-50
----
Southwestern Athletic Conference
At The Special Events Center
Garland, Texas
First Round
Wednesday, March 9
S2 Prairie View A&M (18-11) vs. S7 Jackson State (9-18), 11 a.m. -- Prairie View wins 56-40
S1 Southern (18-10) vs. S8 Alabama State (8-21), 6:30 p.m. -- Southern wins 58-39
Thursday, March 10
S3 Alcorn State (13-14) vs. S6 Grambling State (14-15), 11 a.m. -- Grambling wins 72-63
S4 Alabama A&M (15-13) vs. S5 Mississippi Valley (13-16), 6:30 p.m. -- Mississippi Valley wins 52-51

Semifinals
Friday, March 11
S2 Prairie View A&M (19-11) vs. S6 Grambling (15-15), 1 p.m. -- Prairtie View wins 47-41
S1 Southern (19-10) vs. S5 Mississippi Valley (14-16), 6:30 p.m. -- Southern wins 78-53

Championship
Saturday, March 12
S2 Prairie View A&M (20-11) vs. S1 Southern (20-10), 6 p.m.
----
Summit League
at Sioux Falls Arena
Sioux Falls, S.D.
(Games streamed thru semifinals)
Quarterfinals
Saturday, March 5
S8 W. Illinois (8-20) vs. S1 Oral Roberts (20-9), 1 p.m. -- Oral Roberts wins 108-79
S7 UMKC (14-15) vs. S2 IPFW (19-9), 3:30 p.m. -- IPFW wins 68-53
Sunday, March 6
S5 Southern Utah (16-13) vs. S4 Oakland, Mich. (18-11), 1 p.m. -- Oakland wins 65-58
S3 South Dakota State (16-13) vs. S6 North Dakota State (13-15), 3:30 p.m. -- South Dakota State wins 62-51

Semifinals
Monday, March 7
S1 Oral Roberts (21-9) vs. S4 Oakland (19-11), 1 p.m. ESPN3 -- Oakland, Mich wins 96-62
S2-IPFW (20-9) vs. vs. S3 South Dakota State (17-13), 3:30 p.m. ESPN3 -- South Dakota State wins 70-67

Championship
Tuesday, March 8
S4 Oakland (20-11) vs. S3 South Dakota State (18-13), 4 p.m. ESPNU -- S3 South Dakota State (19-13) wins.

--------

Sun Belt Conference
at Hot Springs, Ark.
First Round
Saturday, March 5
Summit Arena
S3E Western Kentucky (12-16) vs. S6W North Texas (5-24), 1 p.m. -- Western Kentucky wins 81-66
S3W Louisiana-Monroe (15-14) vs. S6E Troy (5-24), 3:15 p.m. -- Louisiana Monroe wins 60-51

Convention Center Court
S4W Arkansas St. (16-13) vs. S5E Florida Atlantic (7-20), 1:15 p.m. -- Arkansas State wins 60-52
S4E South Alabama (16-12) vs. S5W Louisiana-Lafayette (11-18), 3:30 p.m. -- South Alabama wins 58-53

Quarterfinals
Sunday, March 6
Summit Arena
S1E Middle Tennessee (23-6) vs. S4W Arkansas State (17-13), 1 p.m. -- Arkansas State wins 70-62
S1W Arkansas-Little Rock (20-7) vs.S4E South Alabama (17-12), 3:15 p.m. -- Arkansas Little Rock wins 73-54

Convention Center Court
S2W Denver (19-10) vs. S3E Western Kentucky (13-16), 1:15 p.m. -- Western Kentucky wins 65-57
S2E Florida International (15-15) vs. S3W Louisiana-Monroe (16-14), 3:30 p.m. -- Fla. Intl. wins 52-51

Semifinals
Monday, March 7
Summit Arena
S4W Arkansas State (18-13) vs. S3E Western Kentucky (14-16), 1:15 p.m. -- Western Kentucky wins 55-47
S1W Arkansas-Little Rock (21-7) vs. S2E Florida International (16-15), 3:30 p.m. -- Arkansas-Little Rock wins 47-37

Championship
Tuesday, March 8
S1W Arkansas-Little Rock (22-7) vs. S3E Western Kentucky (15-16), 2 p.m. -- S1W Arkansas-Little Rock (23-7) wins 66-59

------------
West Coast Conference
At Orleans Arena
Las Vegas
First Round
Friday, March 4
S5 Santa Clara (10-18) vs. S8 San Francisco (4-24), 3 p.m.-- Santa Clara wins 62-58
S6 San Diego (15-13) vs. S7 Loyola Marymount (11-17), 5:30 p.m. -- San Diego wins 72-43

Quarterfinals
Saturday, March 5
S4 Portland (15-14) vs. S5 Santa Clara (11-18), 3 p.m. -- Portland wins 75-64
S3 Pepperdine (18-10) vs. S6 San Diego (16-13), 5:30 p.m. -- San Diego wins 77-68

Semifinals
Sunday, March 6
S1 R22 Gonzaga (26-4) vs. S4 Portland (16-14), 2 p.m. -- Gonzaga wins 96-71
S2 St. Mary’s, Calif. (18-11) vs. S6-San Diego (17-13), 4:30 p.m. -- St. Mary's wins 71-68

Championship
Monday, March 7
S1 R20 Gonzaga (27-4) vs. St. Mary's, Calif. (19-11), 3 p.m. -- S1 R20 Gonzaga (28-4) wins
-----------

Western Athletic Conference
At Orleans Arena
Las Vegas
First Round
Wednesday, March 9
S8 Boise State (12-18) vs. S5 Idaho (14-14), 9 p.m. -- Idaho wins 70-59
S7 Hawaii (11-18) vs. S6 New Mexico State (13-17), 11:30 p.m. -- New Mexico State wins 71-59

Quarterfinals
Thursday, March 10
S4 Nevada (20-9) vs. S5 Idaho (15-14), 9 p.m. -- Nevada wins 75-61
S3 Utah State (16-13) vs. S6 New Mexico State (14-17), 11:30 p.m. -- Utah State wins 55-53

Semifinals
Friday, March 11
S1 Louisiana Tech (23-6) vs. S4 Nevada (21-9), 3 p.m. -- Louisiana Tech wins 66-59
S2 Fresno State (23-7) vs. S3 Utah State (17-13), 5:30 p.m. -- Fresno State wins 86-76

Championship
Saturday, March 12
S1 Louisiana Tech (24-6) vs. S2 Fresno State (24-7), 4 p.m.
----

Great West Conference
(Non-Automatic Bid)
At The UCCU Center
Orem, Utah
First Round
Wednesday, March 9
S2 South Dakota (19-10) vs. S7 Houston Baptist (3-24), 4:30 p.m. -- Houston Baptist wins 73-64
S3 North Dakota (13-15) vs. S6 NJIT (7-20), 7 p.m. -- North Dakota wins 83-56
S4 Utah Valley (7-20) vs. S5 Texas-Pan American (12-18), 9:30 p.m. -- Utah Valley winns 81-65

Semifinals
Friday, March 11
S7 Houston Baptist (4-24) vs S3 North Dakota (14-15), 2 p.m. -- North Dakota wins 82-41
S1 Chicago State (20-9) vs. S4 Utah Valley (8-20), 4:30 p.m. -- Chicago State wins 82-64

Championship
Saturday, March 12
S3 North Dakota (15-15), winner vs. S1 Chicago State (21-9), 3 p.m.
----------
Ivy League
(No Tournament)
Princeton (Final Record: 24-4, 13-1) wins automatic bid.
Final Regular Season
Tuesday, March 8
Princeton at Penn (Final Record: 11-17, 5-9), 7 p.m. -- Princeton wins 78-27
Harvard (18-10, 10-4) at Dartmouth (Final Record: 7-21, 3-11), 7 p.m.-- Harvard wins 62-55

-- Mel

4 Comments:

Blogger ninest123 Ninest said...

ninest123 09.12
replica watches, uggs on sale, louboutin shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, oakley sunglasses, prada handbags, longchamp, tory burch outlet, polo ralph lauren outlet, louis vuitton outlet, louis vuitton outlet, nike outlet, michael kors outlet, oakley sunglasses, burberry, ray ban sunglasses, ray ban sunglasses, christian louboutin outlet, longchamp outlet, michael kors outlet, nike air max, nike free, ugg boots, louboutin outlet, jordan shoes, ugg boots, nike air max, polo ralph lauren outlet, tiffany jewelry, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, louboutin, gucci outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ugg boots, louis vuitton, replica watches, ugg boots, prada outlet, michael kors, tiffany and co, louis vuitton

2:36 AM  
Blogger ninest123 Ninest said...

coach factory outlet, vanessa bruno, sac longchamp, timberland, hogan, chanel handbags, coach outlet, hollister, hollister pas cher, air max, north face, vans pas cher, oakley pas cher, ray ban uk, nike roshe run, coach outlet, michael kors, air jordan pas cher, tn pas cher, true religion jeans, hermes, new balance pas cher, longchamp pas cher, ralph lauren pas cher, michael kors, ray ban pas cher, michael kors, burberry, lacoste pas cher, lululemon, north face, michael kors, nike blazer, converse pas cher, kate spade outlet, nike air max, kate spade handbags, sac guess, louboutin pas cher, coach purses, nike free, true religion jeans, air force, true religion outlet, true religion jeans

2:40 AM  
Blogger ninest123 Ninest said...

babyliss, herve leger, mac cosmetics, abercrombie and fitch, nike roshe, ferragamo shoes, nike free run uk, p90x workout, bottega veneta, north face outlet, ralph lauren uk, wedding dresses, jimmy choo shoes, celine handbags, longchamp, ghd, soccer jerseys, hollister, mcm handbags, nike air max, north face outlet, insanity workout, baseball bats, mulberry, nike roshe, asics running shoes, nfl jerseys, new balance, nike trainers, lululemon, giuseppe zanotti, nike air max, vans shoes, hollister, reebok shoes, mont blanc, birkin bag, beats by dre, abercrombie and fitch, soccer shoes, chi flat iron, instyler, nike air max, valentino shoes, nike huarache

2:42 AM  
Blogger ninest123 Ninest said...

coach outlet, swarovski, wedding dresses, timberland boots, doke gabbana outlet, oakley, michael kors outlet, toms shoes, pandora jewelry, ugg,ugg australia,ugg italia, ugg boots uk, lancel, pandora charms, vans, marc jacobs, louboutin, michael kors outlet online, louis vuitton, swarovski crystal, montre pas cher, juicy couture outlet, gucci, pandora jewelry, ugg pas cher, converse, converse outlet, michael kors handbags, louis vuitton, iphone 6 cases, sac louis vuitton pas cher, ralph lauren, louis vuitton, juicy couture outlet, pandora charms, karen millen, links of london, replica watches, hollister, ugg,uggs,uggs canada, bottes ugg, nike air max, supra shoes, thomas sabo, louis vuitton, ray ban, hollister
ninest123 09.12

2:43 AM  

Post a Comment

<< Home